PIKNIK EKOLOGICZNY_2018

14 czerwca br. przy Pałacu w Gliśnie zgromadziło się ponad 600 osób, by wspólnie mówić o recyklingu, segregacji odpadów i upcyklingu - czyli o ponownym wykorzystaniu odpadów w codziennym życiu.

Podczas Pikniku nie zabrakło instytucji i podmiotów związanych z ochroną środowiska. Swoje stoiska zaprezentowali:

Park Narodowy „Ujście Warty”

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego

Technikum Leśne ze Starościna

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Bobowicka

Młodzież ze szkoły w Bobowicku  pomogła w przygotowaniu stoiska związanego z kompostowaniem odpadów i nauką sadzenia. Na stoisku wykorzystaliśmy stare i niepotrzebne przedmioty w celu posadzenia w nich roślin :)

Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych z Sulęcina

Młodzież z Technikum kształcacego w zakresie żywienia i usług gastronomicznych przygotowywała eko-poczestunek dla dzieci z fantazyjnie powycinanych warzyw i owoców.

Gry i zabawy sportowe dla dzieci zapewniła wspaniała ekipa z Chorągi Ziemi Lubuskiej– 3 DSH RED 1 ONE im. Cichociemnych z Sulęcina.

Główne i największe punkty ze stoiskami edukacyjnymi , happeningiem "Kolory recyklingu", Zielonym Kinem i Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej  zapewniła grupa wspaniałych ludzi z Fundacji Ekologicznej ARKA. Dzieci mogły wziąć udział także w warsztatach plastycznych przygotowanych przez pracowników Celowego Związku Gmin CZG-12, gdzie nawiązując do hasła tegorocznej imprezy można było wykonac osłonkę na kwiatka ze zużytej butelki PET !

Dla mniejszych uczestników Pikniku zostały przygotowane mega bańki, warsztaty plastyczne i ciastomasy przez pracownię Dworzec Tworzec z Międzyrzecza, akomy było mało recyklingu to na własne oczy mógł się przekonać jak powstaje papier ze starych i zuzytych kartoników po sokach ! nawet Swoją wiedzę na temat segregacji można było sprawdzić na ściance celnościowej ENERIS Surowce S.A. oraz w zadaniach i quizach przygotowanych przez CZG-12 i pracowników Firmy PRT Radomsko zajmującej sięprzetwarzaniem plastikowych butelek PET.

Czy trzeba mówić o segregacji odpadów – oczywiście! Mówiąc o odpadach poruszamy szereg problemów związanych z ochroną środowiska. Myśląc o produkcie w momencie dokonywania zakupów zapominamy zastanowić się czy to opakowanie będzie mieć swoje drugie życie, a dla naszego domowego budżetu i wogóle dla środowiska korzystniejsze byłoby kupowanie produktów nie pakowanych , albo pakowanych minimalnie.  To czy będziemy właściwie postępować z odpadami ma znaczenie dla otaczającej przyrody, zwierząt i dla nas samych. To od Nas zależy w jakim świecie będziemy żyć i jakkolwiek nie nazwiemy tego co wytwarzamy – śmieci, odpadki – musimy pamiętać, że to z naszej winy one powstają. Segregacja odpadów do kolorowych pojemników pozwala odzyskać ponad 90 % opakowań, jednak wciąż za mało odzyskujemy. Opakowania w naszych gospodarstwach domowych stanowią do 40 % wszystkich odpadów – te opakowania to cenne surowce wtórne, ale to OD NAS ZALEŻY CZY DAMY IM DRUGIE ŻYCIE! Dlatego POWTÓRNE WYKORZYSTANIE – to Nasze zadanie!

SPONORZY PIKNIKU:

 

PARTNERZY PIKNIKU: