Eko ozdoby 2017

 

Grudzień to czas, gdy kupujemy dużo produktów opakowanych w wiele warstw. W pośpiechu zapominamy o tym, by wziąć ze sobą torbę na zakupy i kupić tylko tyle ile potrzebujemu. W wyniku tych nieprzemyślanych decyzji w naszym domu rośnie sterta opakowań, które można ponownie przetworzyć.

W myśl zasady REDUCE, REUSE, RECYCLE (redukuj ilość odpadów, używaj ponownie opakowania, oddaj do recyklingu) chcemy przypomnieć, że śmieci produkujemy coraz więcej i tylko nasze świadome wybory i nawyk segregacji odpadów spowodują, że nie zasypią nas śmieci!  Jeśli macie pomysł na wykorzystanie opakowania przy świątecznym przystrojeniu domu to podzielcie się nim. My postaramy się nagrodzić najbardziej oryginalne pomysły! Mogą być to świąteczne ozdoby choinkowe i domowe wykonane ze zużytych opakowań, oryginalny pomysł na eko choinkę, ciekawy sposób pakowania prezentów ze zużytych materiałów !

Co tydzień do wygrania :

 

Nagrodzone prace nadesłane na konkurs w terminie 25-31 grudnia 2017r.:

I.Praca nagrodzona banerową torbą z upominkami CZG-12: "Choinka z zielonych butelek" wykonana przez Agatę R. z Zielina (gm. Dębno)

II. Prace nagrodzone zgniatarką do butelek i upominkami CZG-12:

III. Prace nagrodzone książkami edukacyjnymi "Rady na odpady" i upominkami CZG-12:

 

 

 

Nagrodzone prace nadesłane na konkurs w terminie 18-24 grudnia br.:

 

Praca Karoliny S. pn. "Aromatyczna choinka" została nagrodzona banerową torbą z upominkami CZG-12. Pozostałe prace wykonane przez Hanię N. i Marię W. zostały nagrodzone zgniatarką do butelek oraz upominkami CZG-12. Nagrody prześlemy Pocztą Polską na podany w Zgłoszeniu adres. Gratulujemy !


PAMIĘTAJCIE! Twórzcie takie ozdoby, które nie będą problemem, gdy już będziecie chcieli je wyrzucić. Najlepiej tworzyć ozdoby z jednego rodzaju surowca ( np. tylko z papieru), a ozdoby mocujcie w taki sposób, aby łatwo było je oddzielić!

Na konkurs należy przesłać 3 zdjęcia ozdoby, krótki opis wykonania oraz wypełniony Formularz zgłoszenia. Wszystkie pliki należy przesłać pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na prace czekamy od 4 do 31 grudnia br.

Regulamin akcji konkursowej

Formularz zgłoszenia

 

Gdy już będziesz chcieć pozbyc się ozdób pamiętaj o zasadach:

Przetworzenie ma znaczenie! – Segregując dajesz odpadom szansę na drugie życie. Ponadto zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi osiągamy niższe koszty produkcji nawet o 60%, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych. Użycie surowców wtórnych przekłada się w procesie produkcyjnym na obniżenie zużycia energii w porównaniu do procesu opartego na surowcach pierwotnych o 95% w przypadku aluminium, o 85% przy wykorzystaniu miedzi, o 80% przy tworzywach sztucznych, 74% przy stali, 65% przy papierze i 30% w przypadku szkła!

Rozłożenie ma znaczenie! – Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!

Zgniecenie ma znaczenie! – Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.

Więcej informacji o Kulturze Segregacji na stronie dzienbezsmiecenia.pl